Sveiki, Jūs galite prisijungti arba sukurti paskyrą.
Vietos parinkimas
Rožėms reikia daug saulės, tačiau lengvas šešėlis ankstyvą popietę netginaudingas. Taip pat yra nemažai veislių, kurioms užtenka 4-5 valandų saulės perdieną. Pakankamai geras dirvos drenažas taip pat yra svarbu. Rožė neaugs, jeišaknys nuolat mirks vandenyje. Daugiausiai priežiūros (gero dirvožemio,saulėtos vietos) reikalauja gausiai pakartotinai žydinčios rožės - arbatinės hibridinės,floribundinės, poliantinės ir kt. Tačiau yra nemažai rožių/erškėčių, kurie galiaugti skurdžiame dirvožemyje ir mažiau reikalauja priežiūros.
Dirva
Idealus dirvožemis – lengvas priemolis (pH 6-6,5), turtingas maistinėmismedžiagomis bei humusu. Labai kalkinga dirva – kenksminga. Į labai molingądirvą reiktų pridėti smėlio, komposto, laistyti humuso ekstrakto turinčiomis trąšomisBiocat 15. Kompostas, šiek tiekmolio ir Biocat 15 tiks irsmėlingoms dirvoms. Ankstį pavasarį tikprasidėjus vegetacijai ar sodinant naujus augalus palaistyti arba purkšti dirvąapie augalus Biocat 15 1-3% tirpalu (100-300 ml / 10 litrų vandens).Pakartotinai 1-2 kartus patręšti intensyvaus augimo metu.
Naujas rožes sodinti į saulėtą, giliai išpurentą, daug humuso turinčią,trąšią žemę. Dirvožemis, kuriame rožės augo daugiau nei 10 metų – netinkamasnaujoms rožėms. Naujai pasodintos rožės skurs, netgi jei seniau toje vietojeaugusios klestėjo. Sodinti ne per tankiai, specialistai pataria į 1 m² sodinti besidriekiančiųrožių po 2-4 augalus, miniatiūrines 6-9, arbatines-hibridines ir floribundines5-6, krūmines 3, parko 1-2, o vijoklines kas 1,5-2 metrus. Svarbu, kad krūmaigautų pakankamai oro, šviesos, gerai vėdintųsi, augtų sveikesni.
Prieš sodinimą, taip pat ir jau pasodintas rožes patręšti ekologinėmistrąšomis Black Pearl. Tai turtingosorganinėmis, humusinėmis medžiagomis, turinti azoto, kalio, sieros trąšos. Jos beriamos2-3 kg/1 arui, arba 20-50 g/augalui.
Patogu dekoratyvinius augalus tręšti kontroliuojamo tirpumo kompleksinėmistrąšomis Agroblen, Agromaster. Jos veikianuo 2-3 iki 5-6 mėn. ir ilgiau, priklausomai nuo pasirinktos formos. Trąšų norma nuo 5-7 g; 10-15 giki 35-45 g/augalui – priklausysne tik nuo dirvos mechaninės sudėties, derlingumo, bet ir augalų poreikio.Priesmėlio dirvose rekomenduojama naudoti didesnes trąšų normas, priemolio irmolio – vidutines. Trąšų granulės įterpiamos netoliaugančių augalų 5-10 cm gyliu, bet nearčiau kaip 5 cm. Specialiaisukurta natūraliai suirstantiorganinės kilmės danga kontroliuojamaistinių medžiagų tirpumą bei patekimą į augalą reikalingais kiekiais pernustatytą laikotarpį. Tai kur kas efektyviau nei tręšiant su įprastomis trąšomis, kuriose maistinių medžiagų garavimas,išsiplovimas irpraradimas yra neišvengiami.Vienas tręšimas visam sezonui!
Sodinimas
Tinkamiausias rožių sodinukų sodinimo laikas – vėlyvas ruduo ir ankstyvaspavasaris. Rožės plikomis šaknimis sodinamos tik ramybės būsenoje. Rudenį – neanksčiau spalio mėn. ir iki tol, kol galima įdirbti žemę. Rudeninio sodinimopranašumas – rožės pavasarį pradeda anksčiau augti.
Prieš sodinant reikia pašalinti galimai pažeistas šaknis ir stiebus. Šaknistrumpinti nedaug - apie 1 cm, palikti visas smulkias šakneles. Rudeniniosodinimo metu rožių genėti nereikia. Pavasarį naujai pasodintų krūmų stiebustrumpinti iki 15 cm.
Prieš sodinimą visą krūmą (kartu su šakomis) pamerkti į trąšų Razormin 0,3% tirpalą (30 ml/10 litrųvandens) 12-24 valandoms.
Iškasti pakankamo dydžio duobę, kad joje laisvai tilptų rožių šaknys. Rožessodinti taip, kad skiepijimo vieta (vieta, iš kur išauga pirmosios šakos) būtųapie 5-10 cm po žeme. Sodinant nereikia per jėgą lenkti, perlenkti šaknų – geriauper ilgas ištįsusias šaknis patrumpinti. Pasodinus gerai palaistyti. Galima likusiupo mirkymo Razormin tirpalu, jįpraskiedus vandeniu.
Pasodintus sodinukus (tiek pavasarį, tiek rudenį) apmulčiuoti apie 10-15 cmžeme. Tai apsaugos stiebus nuo suvytimo (džiovinančios saulės, vėjų, šalčių),kol nepradėjo funkcionuoti šaknys. Nepamiršti palaistyti, jei to reikia,vandeniu. Išaugus naujiems ūgliams (apie 5 cm), ir praėjus šalnų pavojui,pašalinti žemes. Sodinant vijoklines rožes šalia sienos, šaknis reikianukreipti tolyn nuo sienos. Sodinti taip, kad šakos linktų link sienos. Prienamo sienų pasodintas rožes reikia gausiau laistyti, ypač pirmaisiais metais.
Kad gausiai žydėtų reikia laistyti, tręšti, skinti nužydėjusius žiedus.Laistant stengtis neaplieti lapų ir žiedų, kitaip jie pradeda ruduoti ir pūti. Ypačgausiai žydi rožės, patręštos Atlante,laistant arba purškiant 0,2-0,3% (20-30 ml/10 litrų vandens) tirpalu iki 3-5 kartų.
Jaunų, tik pasodintų rožių pirmais metais nepertręšti. Dviejų metų irvyresnes pavasarį pradėti tręšti kai yra pakankamai lapų, ūgliai paaugę 15-20cm.
Apsauga ir priežiūra
Pavasaris. Nudengtas rožes išgenėti, iškarpant pajuodusius šakų galiukus, smulkiasnereikalingas šakutes, negyvus stagarus ir dagius. Pašalinti silpnesnį išūglių, jei krūmo apačioje iš vienos vietos auga keli ūgliai, kad likusiamužtektų maisto medžiagų.
Ankstį pavasarį tinka rožių krūmelius ir žemę aplink juos purkšti variogrupės produktais – taip dezinfekuodami apsaugosite rožes nuo žiemojančiųkenkėjų ir grybinių ligų pradų.
Pavasarį tręšiama su Biocat 15,Black Pearl, Agroblen, Agromaster trąšomis.
Mulčiavimo nauda akivaizdi: esant sausam orui ilgiau sulaikoma drėgmė,esant lietingam orui neužsistovi vanduo, nes jis susigeria, šildo dirvą, mažiauauga piktžolės, padidėja dirvoje humuso, taip krūmai papildomai maitinasi,mažiau serga grybinėmis ligomis. Mulčiavimui tinka nurūgštintos durpės,kompostas, susmulkinta medžių žievė, perpuvę lapai (iš miško), medžio drožlės.
Nuo pavasario ir per visą vegetaciją didelis darbas – rožyno priežiūra. Kartusu bundančiomis rožėmis bunda ir peržiemoję ligų pradai bei kenkėjai. Vegetacijosmetu nuo galimų ligų ir kenkėjų antplūdžio geriausia priemonė – profilaktika.Tam tikslui geriausia priemonė – biologiniai natūralios kilmės augaliniųekstraktų pagrindu pagamintos trąšos. Reguliariai jas naudojant galima pilnaipakeisti cheminius insekticidus bei fungicidus ir kuo ilgiau išlaikyti augalussveikus, nenaudojant pesticidų. Augaliniai ekstraktai savosudėtyje turi organinių medžiagų, kurios teigiamai veikia bendrą augalo augimąir vystymąsi.
Trąša Mimoten – puiki prevencinėpriemonė ir alternatyva fungicidams apsaugant rožes nuo šaknų, pašaknio puviniųbei vytulių. Laistoma kas 2- 3 savaites Mimoten0,1%. Taip pat su Mimoten galimaaugalus tręšti purškiant per lapus 0,2-0,3% tirpalu – gera stiprinanti priemonėnuo dėmėtligių, kekerinio puvinio. Tą daryti reiktų reguliariai kas 10-15dienų.
Kitos ligos, kaip miltligė, netikroji miltligė, rūdys – pagalba nuo jos –purškimas per lapus Flama 0,2%tirpalu kas 10-15 dienų.
Bakterinių ligų profilaktikai padės tręšimas purškiant per lapus 3-5 kartuskas 10-15 dienų Zytron 0,1-0,2% ar Funres 0,3% tirpalais.
Neleisti kenkėjams išplisti rožėse padės reguliarus purškimas augaliniaisekstraktais, kurie pasižymi geromis atbaidančiomis savybėmis. Nuo čiulpiančiųjų,tokių kaip amarai, cikadėlės naudoti Zicara0,1-0,15%; skydamariai – kartu su Zicara0,1-0,15% naudoti Oleorgan ar Konflic 0,2-0,3%; erkės ir tripsai – Canelys 0,2-0,3% (beto ši trąša geraprevencinė priemonė ir nuo miltligės); lapus, ūglius griaužiantys pjūkleliai – Oleorgan ar Konflic 0,15-0,3%.
Vasara. Nukarpyti peržydėjusius žiedus, iškarpyti silpnus, aklus, taip pat kreivusir senus, neproduktyvius ūglius. Neužmiršti iškarpyti laukinių ūglių, atimančiųdaug maisto medžiagų iš kultūrinių ūglių. Paprastai pirmas žydėjimas būnapuikus – žiedų daug ir dideli, nes rudenį maisto medžiagos migruoja į šaknieskaklelį ir storąsias šaknis, o pavasarį keliauja atgal ir atiduodamipirmiesiems žiedams. Vėliau, rožių pakankamai netręšiant, pasirodo pirmieji„badavimo“ požymiai: smulkūs žiedai, smulkūs ir blyškūs lapai, sausais, susiraičiusiaislapų kraštais, sulėtėjęs augimas, ploni ir silpni stiebai, nepakankamasatsparumas ligoms.
Papildomas tręšimas purškiant per lapus Atlante, Agroleaf Power,Nutrivant Plus trąšomis – puikiišeitis aprūpinti rožes visomis reikalingomis maitinėmis medžiagomis. Visosetrąšose yra didesni fosforo, kalio kiekiai, būtini mikroelementai irsvarbiausia – dėka specialių priedų jos labai gerai augalų pasisavinamos. Rožėspurškiamos 0,2-0,5% trąšų tirpalais per lapus (su Atlante galima ir laistyti 0,2-0,3%). Reikalui esant, jas galimamaišyti kartu su pesticidais.
Baigiantis vegetacijai (liepos pabaiga-rugpjūčiopradžia) paskutinį kartą patręšti kalio ir fosforo trąšomis (Atlante, Nutrivant Plus) - taipkrūmeliai geriau pasiruošia žiemai, sutvirtėja šaknų sistema, maisto medžiagoskaupiasi storosiose šaknyse, šaknies kaklelyje ir stiebų apatinėse dalyse,ląstelių sultys būna labiau koncentruotos ir rožių krūmelis perneša didesniusšalčius.
Rudenį, nors rožės dar pilnos žiedų, bet jau pradedamos ruošti žiemospoilsiui. Nebetręšiama, laistoma retai, ir tai tik esant būtinybei.
Žiemai rožės pakerpamos spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje. Ankstinukirpus, ypač esant šiltam ir ilgam rudeniui, dalis krūmelių atsprogsta,pradeda augti ūgliai, kurie nespėja sumedėti ir pasiruošti žiemai.Besidriekiančių rožių karpyti beveik nereikia, nukarpomi tik ilgų, išbėgusiųūglių galai. Miniatiūrinių rožių patrumpinami nesumedėję stiebų galiukai, nedaugiau 1/3 ilgio. Arbatinių-hibridinių rožių krūmeliai apkarpomi paliekant20-30 cm., floribundinių – šiek tiek ilgesni – 30-40 cm. Kamieninės rožėsapkarpomos paliekant 20-25 cm. nuo skiepijimo vietos. Parko rožių iškarpomi tikseni, ligoti ir kreivi stiebai. Vijoklinių rožių šakų taip pat nereikiatrumpinti, nes gausiai jos žydi ant antramečių ūglių, tik pavasarį nukerpamipajuodę šakelių galiukai. Pakirptos rožės iki pastovių šalčių spėja užsigydytiir apdžiūti, nes šviežiai nupjautų ir iškart uždengtų stiebų sultingi galaidaugiau iššąla. Baigiant genėti, likusius lapus, žiedpumpurius ir žiedus reikianukarpyti. Nuo žemės aplink krūmelį nurinkti ir nugrėbti gulinčias šakeles,lapus, žiedlapius ir kt. Visa tai surinkus sudeginti, nes tai yra tikriausiasgrybinių ligų ir kenkėjų prieglobstis.
Prieš dengiant rožes, dar esant teigiamai temperatūrai, krūmelius ir žemęaplink juos dezinfekuoti vario gr. produktais. Uždengti rožes tik atėjuspastoviems šalčiams. Lengvų šalnų rožės nebijo, jos netgi tampa atsparesnės,palaipsniui pripranta prie žemos temperatūros. Gruodui sutraukus žemę, užpilti15-20 cm. kaupą durpių, po to eglišakėmis – tai bene geriausia dengiamojimedžiaga. Negalima rožių uždengti aklinai ar per šiltai. Nepalikus vėdinimo,krūmas pradeda pūti, o per šiltai apklojus ir esant saulėtoms dienoms iratlydžiams, rožės pradeda busti ir vėl atšalus gali žūti. Labai gerai, kaiuždengtas rožes apsninga lengvas, purus sniegas. Tokiame patale rožių krūmeliaikuo puikiausiai išsimiega iki pavasario.
Ligų ir kenkėjų kontrolei naudojami LR registruoti fungicidai, insekticidai kurieefektyviausi, kai rožės nupurškiamos vos pastebėjus pirmuosius kenkimo požymius.Vegetacijos metu naudinga rožes purkšti fungicidinių bei insekticidinių savybių turinčių augalų nuovirais,ekstraktais, kurie didina augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams,grūdina juos, didina imunitetą ligoms ir kenkėjams.