Botaniniai ekstraktai

 

Pastaruoju metu vis labiau didėja susidomėjimas biologinės kilmės augalų priežiūrai ir apsaugai skirtais produktais kaip alternatyviomis priemonėmis, siekiant ne tik sumažinti cheminių pesticidų naudojimą, mažiau teršti aplinką, bet ir mažinti vis didėjančią kenksmingų organizmų atsparumo problemą. Kaip alternatyvos, tinkačios ekologiniams ūkiams ir tiems, kurie norėtų mažiau naudoti cheminių augalų apsaugos produktų, įsitvirtina biologinės priemonės, padedančios sumažinti neigiamą kenkėjų, ligų poveikį augalams ir derliui. Jos buvo sukurtos mokslininkams pavykus atrasti ir išgauti tam tikrus ekstraktus iš augalų. Tam tinka augalai, kuriuose yra specifinių medžiagų, turinčių poveikį kenksmingiems organizmams. Augaliniai produktai veikia švelniai, todėl nebūna staigaus, greito ir labai didelio efekto, kaip pesticidų naudojimo atvejais. Tačiau, reguliariai naudojant botaninius ekstraktus, augaluose sustiprėja natūralus atsparumas ligų sukėlėjams bei kenkėjams. Iš augalinės žaliavos ruošiamos ištraukos, užpilai, tirpalai fermentuojami, ekstrahuojami. 
Sėklų beicavimui tinkami naudoti augaliniai produktai: valerijono ekstraktas, vaistinės ramunėlės arbata, asiūklio, krieno, česnako, tagečių (serentis), dirvinio pentinio ištraukos, alijošiaus sulčių tirpalas, paprastosios ievos šakučių nuoviras, medžio pelenai ir kt.
Prieš augalų ligas veiksmingi: asiūklio, svogūno nuovirai, česnako, krieno, dirvinio pentinio ištraukos, cinamono, citrusinių augalų, mimozos ekstraktai.
Kenkėjams plisti ir kenkti neleidžia pelyno, bitkrėslių, sėjamosios kanapės, karčiosios paprikos vaisių nuovirai, dilgėlės, varnalėšos, rūgštynių šaknų, didžiojo pentinio, šalavijo ištraukos, plačialapio paparčio ištrauka ir nuoviras, paprastojo tabako ištrauka ir nuoviras, dulkės ir dūmai, pušies spyglių koncentratas, Neem medžio, karčiojo musmedžio, saldymedžio, cinamono lapų ir žievės, citrusinių augalų vaisių žievelės, sėklų ekstraktai.
Natūralios gamtinės medžiagos yra naudojamos augalų apsaugos, priežiūros produktų, trąšų gamyboje. Biostimuliuojančios medžiagos skatina augalų augimą, palankiai veikia augalų aklimatizacijos procese, didina atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams, tame tarpe ligų ir kenkėjų atakoms.
Yra trys gamtiniai šaltiniai, iš kurių gaminami bioproduktai: augalai, gyvūnai ir mineralai. Istorija mini, kad pirmi natūralių ekstraktų panaudojimą prieš kenkėjus aprašymai siekia 234 metus pr.Kr., kai Markas Porcijus Katonas (95–46 m. pr.m.e. sen. Romos respublikos politikas) aiškino apie aliejinių produktų reikšmę. Tačiau pirmieji moksliniai pranešimai siekia 1690 m., kai slyvų kenkėjai buvo naikinami iš tabako išgautu nikotinu. Nuo to laiko natūralių produktų tiesiogiai ar netiesiogiai veikiančių augalų ligų sukėlėjus ir kenkėjus sukurta labai daug. Šiandien jų priskaičiuojama daugiau kaip 200, o 2020 m. turėsime net 500.
UAB „Vitera Baltic“ pristato Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse Europinius sertifikatus turinčias eologiškas trąšas ir augalų priežiūrai skirtus produktus, kuriuos gamina Ispanijos firma „Atlantica Agricola“. Tai Biocat-15, Black Pearl, Mimoten, Flama, Funres, Zicara, Zytron, Konflic, Oleorgan, Canelys, kurių gamybai naudojami citrusinių augalų, cinamono, mimozos, karčiojo musmedžio, Neem medžio, jūros dumblių ekstraktai.
Produktuose esantys biologiškai aktyvūs organiniai junginiai, vitaminai, fitohormonai praturtina dirvožemį, turi teigiamą poveikį augalų augimui, vystymuisi, padeda augalams geriau įsisavinti maisto medžiagas, skatina audinių regeneraciją ir, kas ypatingai aktualu, - stiprina augalų imuninę sistemą, didina jų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams, ligų sukėlėjams ir kenkėjams.
Apdorojus augaliniais ekstraktais, pasikeičia augalų natūralus skonis ir kvapas, todėl jais nenori maitintis kenkėjai, kad ir pvz., kolorado vabalai negraužia bulvių lapų, vikšrai nustoja maitintis kopūstais. Nustatyta, kad cinamono mediena pasižymi atsparumu puviniams, jos neįveikia net termitai. Augalo žievėje, lapuose, medienoje, šaknyse ir vaisiuose yra daug eterinių aliejų, riebalų, biologiškai aktyvių medžiagų, Mg, Fe ir Ca - veikia kaip antioksidantai.
Jūros dumbliuose gausu vitaminų, mineralų, mikroelementų, amino rūgščių, vitaminų – A1, B1, B2, B6, B12, C, E, K, pantoteno rūgšties, folio rūgšties ir niacino. Jūros dumbliai taip pat pasižymi fitohormonų ir antioksidantų, tokių kaip beta-karotinas, ir daugiau kaip 60 mikroelementų gausa. Produktai pagaminti iš jūros dumblių, praturtinti mikroelementais, proteinais, augimo stimuliatoriais, oligosacharidais, karbohidratais ir kitomis medžiagomis, tinka tręšti dirvas, praturtindami jas organinėmis medžiagomis, gerina augalų vystymąsi ir augimą, naujų ūglių formavimąsi, skatina augalų žydėjimą, gerina brendimo ir brandinimo procesus, didina derlingumą.
Žodelis „bio“ pasako daug ką – tai ilgo stebėjimo, tyrinėjimo ir kruopštaus gamtininkų bei mokslininkų darbo rezultatas. Sveikintina, kad vis daugiau gręžiamasi į pačioje gamtoje esamus jos klodus. Natūralios kilmės medžiagos gali būti panaudotos kaip alternatyva cheminiams pesticidams. 

ATLANTICA botaniniai ekstraktai
Visi augalų priežiūrai skirti „Atlantica Agricola“ (Ispanija) botaniniai ekstraktai–trąšos yra unikalūs tuo, kad sudėtyje turi organinių medžiagų, stiprinančių augalo imunitetą ir tuo pačiu didinančių atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms bei ligoms.
Produktai yra saugūs naudoti, nelieka kenksmingų likučių aplinkoje, neturi karencijos laiko, tinkami naudoti ekologinėje žemdirbystėje, yra patvirtinti ES sertifikavimo įstaigų Annex II of the Regulation CE No834/2007.
• 1 arui lauko, daržo, dekoratyvinių augalų, vaiskrūmių nupurkšti reikia 2-5 l tirpalo; 
• 1 arui šiltnamyje augantiems augalams nupurkšti reikia iki 10 l tirpalo; 
• 1 vaismedžiui, priklausomai nuo lapijos gausumo, nuo 0,5 iki 2,0 l tirpalo;
• augalinės kilmės produktai tinkami kambarinių, vidaus patalpų augalų priežiūrai.